Stranice

30. lis 2011.

Bomba torta: Čarolija užitka





Sigurno svaka kuća ima svoju omiljenu tortu. Već sam nebrojeno puta kazala da je to za nas Bomba torta. Ali, da može biti bolja nego u originalu: može!
Šta je čarobna formula?
Lješnjak, tostirani i samljeveni lješnjak je još više upotpunio tu fantaziju zvanu: bomba torta.
Možda postoji neko i da mu se ne sviđa. Hvala Bogu, o ukusima se ne diskutira!
Jako sam se izvještila u pravljenju iste pa ću, ponukana ovim Jeleninim postom to pokušati još bolje objasniti.

Moram se zahvaliti Jeleni, puno sam naučila od nje i sviju vas ploveći ovim mirnim blogerskim vodama!

Meni treba ukupno 2 sata da napravim ovu tortu. Tu je uključeno i hlađenje kore, fila i mućenje, sve skupa 2 sata. Vjerujte da i onom ko prvi put pokuša napraviti ovu tortu neće trebati puno više, u vrh glave 15 minuta ali samo radi organizacije.

Ova torta se sastoji iz samo 3 dijela: kora ili biskvit (mi volimo reći spužva), fil koji je opet samo u dvije boje ali ne iziskuje puno vremena i šaum.

KORA (BISKVIT) potrebno je:
  • 6 jaja
  • 6 žlica šećera
  • 8 žlica mljevenih oraha
  • 3 žlice brašna



Kora ko kora, jednostavna za pripremu, nema puno filozofije. Pečem je kalupu od 28 cm a ponekada i u onom od 26 cm. Ustvari, volim kada nije peviše visoka, pa mi je draži ovaj od 28 cm. Kalup nikada ne mažem po stranicama, samo na dno stavim papir za pečenje kojega malo namažem uljem tako da mi je lakše skinuti taj papir. Peći u dobro zagrijanoj pećnici (zagrijati na 230 °C) oko 5 minuta, zatim pećnicu smanjiti na oko 180 - 200 °C i peći još oko pola sata. Pečenu koru izvaditi, staviti na rešetkastu podlogu, nožem odvojiti od stranica kalupa. Odmah je izvaditi iz kalupa, okrenuti i skinuti papir za pečenje. Svo vrijeme dok se hladi držati je na rešetkastoj podlozi.

FIL I

  • 250 g maslaca ili margarina (šta ko voli)
  • 12 žlica šećera u prahu
  • 6 žumanjaka
  • 150 g mljevenih oraha
  • 150 g plazma keksa (koristila sam i Krašov "pettite beure")
  • 2 dcl soka od narandže
  • 100 g čokolade za kuhanje

1. U receptu piše da se žumanci mute sa šećerom u prahu. Šećer u prahu dobijem tako što ga sameljem u mlinu za kavu, ali ne smeta ništa ni kupovnom. Poslušala sam Dadetov savjet, samo kratko umutim (prije bih mogla reći izmiješam) žumanca i šećer pa prebacim na posudu u kojoj vrije voda. Pri tome pazim da moja zdjela ne dodiruje vruću vodu a ni vatra ne treba biti prejaka. Neka voda lagano vrije.
Za mlade domaćice mislim da je dobro napomenuti da posuda u kojoj mutimo žumanca a koja ide na paru bude od stakla ili od metala, plastika loše provodi toplinu.
Znači, ovo treba miješati 15-20 minuta, dok se ne zgusne. Sve će ovo biti gotovo dok se kora peče! Zatim ohladiti! Kako? Ja to stavim u sudoper, ili u drugu posudu u koju stavim hladnu vodu i vrlo brzo se ohladi.



2. Za ovaj fil koristim Plazma keks. Vrlo često dok se na ovim prostorima nije ponovno pojavio Plazma keks koristila sam i Krašov Petit beurre i on je u potpunosti zadovoljio!
Plazma keks samo stavim na tacnu i zalijem sokom od naranče. Nikada nisam koristila mljeveni keks. Ako vam se učini da su ostali komadići, ništa zato, sve će to biti kako treba kada se sjedini sa filom.
U originalnom receptu piše da se za sok koristi "Dvojni C", sjećate li se toga soka? Ja kupim 100% nektar i koristim njega. Probala sam i sa svježe iscjeđenim sokom naranče, s Cedevitom i sl. ali sam primjetila da sokovi u kojima ima malo sode bolje natope keks.

3. Maslac mutim dok ne postane kremast. Kako kada, nekada je sobne temperature a nekada je direktno iz frižidera i začas se umuti. Sve radim onim običnim mikserom, mutilicom:)
Kada se dobro umuti onda dodam već ohlađene žumanca te sve to dobro umutim.

3. E sada u ovu smjesu dodam one namočene kekse, jednostavno ih s tacne samo iskrenem u zdjelu (ako je ostalo malo soka na tacni i on "leti" u zdjelu) i mljevene orahe stavljala mljevene lješnjake možete staviti i tostirane a i ne morate ih tostirati). Što se tiče tostiranja, odnosno prženja lješnjaka najlakše mi je kada ih tostiram u pećnici, iskrenem ih u staru kuhinjsku krpu i malo protrljam da spadne ljuska. Meni ni ne smeta ako malo ljuske i ostane, dapače!


Sve skupa još malo umutiti mikserom i fil je gotov.

4. Fil još dodatno promiješati žlicom (da bi se pokupilo sve sa zidova zdjele) pa polovicom ovog fila premazati već prilično ohlađenu podlogu za tortu ili kako je ja gore nazvah: koru (spužvu).

5.U drugu polovicu dodati otopljenu čokoladu i dobro izmiješati. Ja nemama mikrovalnu i čokoladu onako upakiranu kako jeste samo stavim u još uvijek toplu pećnicu pa kada se smekša samo je nožem sastružem u fil.

Ovim dijelom fila preći preko već postavljenog prvog dijela fila tako ćemo imati fil u dvije boje!
Sada već nastaje borba za ostatke fila i prsti rade :)

ŠAUM ILI FIL II

  • 6 bjelanjaka
  • 6 žlica šećera (kristal)
  • 2 x 150 g šećera

Bjelanca držati na sobnoj temperaturi, nije ih potrebno sklanjati u frižider ili sl.
Ovo sam naučila od svoje mame:
"Za šaum se osim svih ostalih sastojaka stavlja u bjelanca onoliko žlica kristal šećera koliko je i bjelanjaka od kojih se pravi."
Al sam ovo zakukuljila:) Da pojasnim: U ovaj šaum ide 6 bjelanjaka što znači da se prvo dobro umute bjelanci, zatim se postupno dodaje jedna po jedna žlica šećera (ukupno 6 jer je 6 bjelanjaka) i svaki put se još malo muti. Na kraju se dodaju ukuhani (špinovani) šećer i karamelizirani šećer.


Za ukuhani ili špinovani šećer treba staviti šećer s malo vode da se kuha i da dobije konzistenciju sirupa, otprilike ga kuhati 4-5 minuta što ovisi od toga koliko ste vode stavili. I mene ruka nekada prevari. Ja sve mutim kod špahera pa ovaj špinovani šećer dodajem jednu po jednu žlicu. Ovako se ugrije šaum što je dobro kod dodavanja karameliziranog šećera.

Za dobijanje karameliziranog šećera potrebno je šećer staviti u suhu teću (šerpu, ranjiku:) i polako ga zagrijavati dok se na vrhu ne stvori puno mjehuriće u obliku pjene. Šećer brzo sav iskrenuti u šaum i neprestano mutiti dok se ne sjedini.

Treba i dalje nastvaiti mutiti bar nekih 5 - 7 minuta dok se šaum prilično ne ohladi. Ponekada se primaknem otvorenom prozoru da ubrzam postupak:). Postaje gust, sjajan nekako kao da je masan ali tako treba.

Ovako pripremljenšaum treba nanjeti na tortu po filu I, malo ga treba nožem pritiskati da ne ostanu rupe, i okolo torte.

Kada se torta premaže i okolo onda je samo pljosnatom stranom noža lagano izlupati da se stvori čupavi oblik. Hm, svak zna da je to moj maksimum!

ČUVANJE
Tortu, pošto napravim ne stavljam odmah u frižider nego je ostavim da se malo prožmu svi filovi, obično u ostavi. Nikada je ne poklapam. Evo kako je izgledala ovoga puta poslije 2 dana:

Jednako dobra kao i prvi dan a načela sam je ovoga puta 6 sati po završavanju:):) Šta ću, nismo mogli čekati jutro! Mislim da je jednom izdržala nekih 5 dana, vjerujte bez problema što se tiče šauma! Pretpostavljam da je to bilo uz Božić zato što je bilo i Bojinih kolača koji su isto tako dobri, dobri! :):):)
Ipak mislim da je najbolje načeti je pošto prenoći!

REZANJE

Tortu rezati nožem namočenim u hladnoj vodi. Poslije svakog rezanja obrisati nož i ponovno namočiti nož pa rezati itd.:)





28. lis 2011.

Ajme koliko nas je - Majčina dušica (timijan)

Kada sam pročitala temu koju nam je zadala Katarina za ovomjesečne "Ajme koliko nas je" prvo što sam pomislila: gdje me nađe?!
Ljetos, dok sam se skitala po moru moja saksija (pitar, zdjela) s timijanom se potpuno osušila. A jooj, šta ću sad?
U Lidlu vrlo često bude timijana ali ja nikako nabasati na njega.
Morala sam u prirodu ili kod svojih prijateljica (Zdenka, Anka i Josipa) koje su vjerne sakupljačice ljekovitog bilja iz ove još uvijek nezagađene prirode. I tako me ovaj put majčinom dušicom (timijanom) snabdjela moja prijateljica Josipa a u pripravnosti sa svežnjima su bile i Anka i Zdenka. Ustvari, Zdenka mi je poslala po mužu a on zaboravio ponjeti:):)
Nekako mi je bliži naziv majčina dušica:) vaaljda sam na njega navikla!

Odlučila sam se za slasticu:

Baked Custard

Za ovu kremu vam je potrebno:
  • 1 žlicu omekšalog maslaca
  • 3 jaja
  • 4 žlice šećera
  • svežanj majčine dušice
  • 500 ml mlijeka
  • 125 ml vrhnja za šlag
  • 1 žličica ekstrakta vanilije (po želji)
  • svježe naribani muškatni oraščić
Postupak:
  1. Umutiti jaja sa šećerom pa dodati ekstrakt vanilije.
  2. Mlijeko, vrhnje i majčinu dušicu izmiješati u posudi i prebaciti je na srednje zagrijanu ringlu špahera. Miješati pa skinuti s vatre prije nego zakuha.
  3. Procijediti je da se odvoji majčina dušica pa pomiješati sa umućenim jajetom
  4. Dobivenu smjesu prebaciti u prethodno maslacem podmazane remakine. Naribati muškatni orahčić. Potrebno je 4 remakine zapremine 2.5 dcl a ako su manje mogu poslužiti i šalice za kavu
  5. Remakine staviti u dublju tepsiju ili teću (što kaže mm ranjiku:), dodati u nju vruće vode do polovice visine remakina. Sve skupa staviti u pećnicu zagrijanu na 160 °C i peći oko 30 minuta.
  6. Gotove izvaditi iz teće u kojoj su se pekle :) ohladiti ih 10 minuta prije serviranja.


Moram priznati da sam pravila još jedan kolač: Crostatu u čijem je tijestu išao med s majčinom dušicom i majčina dušica. Po tijestu je išla marmelada (a u mene puna kuća marmelade zahvaljujući Branki) i meringa sa pečenim mljevenim lješnjacima. Izvrsna je bila ali, stvarno su joj slike katastrofalne:). A smazali smo je dok si rekao keks!

22. lis 2011.

Deseterac


Ovo je još jedan stari kolač iz moga rokovnika kupusare ali, ne znači ako je star da nije i dobar. Napravila sam samo malu izmjenu u kremi .
Inače u tijeku je istraga moga bloga u sklopu igrice FBI rukavica koju je je pokrenula mamajac.
I moram iskoristiti i ovu priliku da vam se svima zahvalim na lijepim riječima, na tome što čitate moj blog, što ostavite komentar, što dijelite sa mnom radost kuhanja, pripremanja jela, radost užitka, radost druženja, radost ..., radost života!
Da, i još nešto vrlo važno!!!

Učestvovala sam u nekoliko "giveaway" - i dobila veliki pregršt prekrasnih darova od: Tanje, Miroslava (2x), Maje, Tamare i posljednji paket koji nije imao veze sa "givaway" od Branke.
Teško je išta drugo reči nego jedno: Veliko hvala dragi moji! Grlim vas i ljubim sve. Jer darivanje je čin ljubavi, prijateljstva, nesebičnosti, ..., darivanje je uživanje!

Ma moram priznati da nešto i nemam puno vremena ovih dana, malo sam se skitala a i ove nagle promjene godišnjih doba mi baš i ne prijaju. Drži me neka "mala snaga"ovih dana:).
Ovaj kolač sam pravila pred put tako da mojim dečkima ostane nešto slatko, sličice su snimljene na brzinu.

Za ovaj recept je potrebno:
  • 2 jaja
  • 1 čaša šećera
  • 1/2 čaše ulja
  • 1 čaša mlijeka
  • 1 čaša griza ili pšenične krupice
  • 1 čaša mljevenih oraha
  • 1 čaša izgratane (rendane) jabuke
  • 1 prašak za pecivo i
  • 2 štangle čokolade (koju treba izgratati)
Za fil sam upotrijebila ovaj put najobičniji ganache za koji je potrebno:
  • 2 dcl vrhnja za šlag
  • 200 g čokolade za kuhanje i
  • 1 žlica maslaca
  1. Umutiti jaja i šećer pa dodavati ulje, mlijeko i sotale sastojke. Izmiješati i ostaviti da stoji oko 1 sat
  2. Izliti u pleh (staviti papir za pečenje ili podmazati pa posuti brašnom) dimenzija 33x30 cm. Peći 15- 20 min na temperaturi od 200°C.
  3. Pečeno ohladiti i izrezati u 3 trake i filovati.
  4. Za fil je potrebno na paru staviti vrhnje i čokoladu. Kada se čokolada otopila dodati maslac. Skinuti s vatre pa ohladiti i filovati kolač između kora (traka) i okolo.

* Zbog ove jabuke kolač ostaje dugo sočan
* Pravila sam ovaj puta sa šalicom od 2 dcl ali sam za veći pleh prije koristila i šalicu od 2,5 dcl. Za ovaj kolač nije potrebno baš biti precizan ono "u bocu"
* U originalnom receptu fil se pravi od: 12 dag maslaca, 10 dag šećera u prahu, 1 jaje i 2 rebra čokolade koje sve treba umutiti na pari1

13. lis 2011.

Keksići s medom

Für Rezept in Deutsch bitte scrollen:

Treba sada kuću grijati i kako to učiniti najljepše nego ovako ispeći jednu turu keksića. Kuća se zagrije i još miriše li miriše ... na domaće!!!
Najčešće pravim one svoje keksiće koje sam nazvala po svojoj mami Ljubini keksići. Oni su stvarno divni, jednostavni za napraviti i izađe ih dovoljno za moje izjelice.
Osim njih moji obožavaju moje vanilice i Bojine kolače koji su bez premca, bar za nas!
I inače, vjerujem svaka kuća ima neke keksiće koji su na prvom mjestu. Ali, željela sam probati i nešto drugo pa sam se za ovaj put odlučila za ove keksiće!
U originalu ide "med od smokava" med koji ustvari i nije med. Ali ja sam ipak stavila med!
Recept je iz Open Kitchen Magazine.
Ne volim kada se u receptu nabroje svi potrebni sastojci a onda se kod pripreme neki "zaborave" navesti, što sam primjetila u dva recepta u ovom magazinu:). To me podsjeća na neka stara vremena kada su neke stare nadobudne gospođe tako davale svoje recepte. Obvezno bi nešto zatajile ili sastojak ili količinu ili ... Oh, Bože i ja puno pamtim!

Za 60 tak komada ovih keksića je potrebno:

  • 300 g brašna (oštro)
  • 100 g šećera
  • 100 g maslaca
  • 1/2 pakiranja praška za pecivo
  • 1 jaje
  • 1 mala šalica (za crnu kavu) mlijeka
  • 3 žlice meda (ja sam stavila cvjetni)
Priprema:

  1. Od svih navedenih sastojaka napraviti tijesto, dobićete mekano i pomalo ljepljivo tijesto.
  2. Prebacite ga na prijanjajuću foliju i ostavite u frižider 20 tak minuta
  3. Ohlađeno tijesto s pomoću oštrog brašna formirajte u nešto nalik na kobasicu, prebacite u "keksomat" i istiskivati na suh pleh
  4. Peći na 190°C oko 10-15 minuta
  5. Pečene kekse odmah pomoću špatule skidati s pleha i posuti šećerom u prahu



    * Primjetila sam kod ovog tijesta da bolje ispadaju iz aparatića dok je tijesto bilo hladno. Napunila sam dvije tepsije keksima i ostalo mi je još malo tijesta. Morala sam sačekati da oslobodim jednu tepsiju a dotle se tijesto ugrijalo i malo teže je ispadalo iz aparatića.
    * Kod Ljubinih keksića ja nisam imala nikada nikakvih problema


    Onom najkritičnijem u mojoj kući su se jako svidjeli, vjerujte mi ništa nije ostalo za sutra dan pa vam ne mogu ni reći kakvi bi bili:).

Recept na njemačkom će biti kasnije, Ivana je jako zauzeta ovih dana a ja se spremam na put i želim objaviti ovaj recept prije polaska.

A evo i obećanog recepta na njemačkom:

Honigkekschen

Für etwa 60 Stück dieser Kekschen braucht man:

- 300g Mehl

- 100g Zucker

- 100g Butter

- ½ Packung Backpulver

- 1 Ei

- 1 eine kleine Tasse (Kaffeetasse) Milch

- 3 Löffel Honig

Zubereitung:

1. Aus allen Zutaten einen Teig machen. Dieser Teig wird weich und ein bisschen

klebrig sein.

2. Den Teig auf eine Folie geben und im Kühlschrank ca. 20 Minuten stehen lassen.

3. Den ausgekühlten Teig mit Hilfe von Weizenmehl zu einer Art Würstchen formen,

ihn dann durch die Kekspresse auf das trockene Blech drücken.

4. Auf 190°C ca. 10 bis 15 Minuten backen.

5. Die gebackenen Kekse gleich mit dem Spatel vom Blech nehmen und mit dem Puder-

zucker besträuen.

Još jednom se zahvaljujem Ivani na prijevodu! Hvala, mila!

9. lis 2011.

Kolač od limuna i kokosa

Für Rezept in Deutsch bitte scrollen:

Dodatak!!!!

Znate da ja baš i ne znam dobro engleski jezik a o njemčkom da i ne pričam. Nije da ja ne mogu skuhati ništa po receptu na engleskom dapače, ono malo što znam i google prevoditelj ja to shvatim isto tako i na talijanskom. U jednom trenutku sam poželila objavljivati recepte i na engleskom jeziku....
I tako zamolim ja svoju mladu kolegicu Ivanu Augustinov da mi pomogne prevodeći moje recepte na engleski. Kada je vidjela o čemu se radi pristala je ali, pošto više voli njemački jezik izrazila je želju da prevodi na njemački jezik.
Naravno ja sam pristala!
Inače Ivana je jedna mlada, tiha djevojka a radi u mojoj školi kao profesorica englskog jezika.
Ona mi je prevela ovaj recept pa da vidimo kako će to ići!!!
Ivani se naravno i ovom prilikom zahvaljujem!

Ovo je baš jednostavni kolač od limuna i kokosa. Volim ovakve kolaače, i oni dobro dođu kada nemate puno vremena, kada vam se nešto ne da "nabilavati", kada vam se na brzinu jede nešto slatko, kada je vruće kao ovih dana, kada ...

Što se tiče igrice ajme koliko nas je prijatno sam iznenađena koliko vas se do sada odazvalo, koliko je postova objavljeno. Za neke sam dobila linkove na svoj mail ali nekoliko vas je zaboravilo. Zato vas još jednom molim nemojte zaboraviti poslati mi linkove na postove koje ste objavili. Jednostavno se bojim da mi nešto ne promakne:) Nadam se da ne smeta što vam to i ovako napominjem.
Za ovaj jednostavni kolač vam je potrebno:
  • 200 g šećera
  • 2 dcl vrhnja za šlag
  • 1 dcl mlijeka
  • 100 g maslaca
  • 170 g oštrog brašna
  • 130 g kokosa
  • 4 velika jaja ili 5 malih
  • sok i ribana korica 1 limuna
  • 1 vrećica praška za pecivo
Postupak ide ovako:
  1. Maslac otopiti i ohladiti, oba brašna izmiješati s praškom za pecivo i ribanom koricom limuna
  2. dobro umutiti jaja sa šećerom pa dodati maslac i još malo mutiti, umiješati pripremljenu mješavinu brašna, praška i korice limuna
  3. Sada u ovu mješavinu dodati vrhnje za šlag, mlijeko i sok od limuna. Poslije svakog dodavanja dobro izmiješati.
  4. Pleh za pečenje dimenzija cca 20x35 cm pomastiti i pobrašniti pa usuti pripremljenu mješavinu. Peći oko 40 min na 200°C (svak najbolje zna svoju pećnicu:)
  5. Gotov kolač ohladiti i prije služenja posuti šećerom u prahu


* Recept je odavde ali sam ga ja prilagodila sebi. Pravila sam i po izvornom receptu, pojeli smo ga ali mi je nekako pri dnu ostao nerazabran:):) Možda sam u nečemu pogriješila ali, kako pravim po gornjem receptu zadovoljnija sam!

Zitronen - Kokos - Kuchen

Für diesen einfachen Kuchen brauchen sie Folgendes:

  • 200g Zucker
  • 2 dl Schlagsahne
  • 1 dl Milch
  • 100g Butter
  • 170 g Weizenmehl
  • 130 g Kokos
  • 4 große Eier oder 5 kleine
  • Saft und geriebene Zitronenschale
  • 1 Päckchen Backpulver

Zubereitung:

1. Die Butter schmelzen und abkühlen, beide Mehle mit dem Backpulver und der geriebenen Zitronenschale vermengen

2. Die Eier mit dem Zucker gut rühren, dann Butter dazugeben und

noch ein bisschen rühren, die vorbereitete Mischung aus Mehl, Backpulver und

Zitronenschale dazu rühren

3. Zu dieser Mischung Schlagsahne, Milch und Zitronensaft dazu geben. Nach jeder

dazugegebener Zutat gut durchrühren.

4. Ein Backblech der Größe von ca. 20x35 cm einfetten und bemehlen und die

vorbereitete Mischung darauf geben. Bei 200°C ca. 40 Min. backen. (Jeder kennt

sein Backofen am besten J

5. Den fertigen Kuchen abkühlen lassen und vor dem Servieren mit dem Puderzucker besträuen.





7. lis 2011.

Usukana pogača






Još jedna pogača!!!
Slaba sam na tijesto, a ko nije!?
I kao što Mirjana ovdje reče, čitajući različite postove (i njen naravno), te bugarskih članica dođoh i do ove prekrasne i zanimljive pogače, koja nudi toliko različitih mogućnosti za pripremu.
I naravno, pogaču uvijek pravim navečer, svjetla za slikanje nemam pa slike ispadnu ružno žute, što znači da je dan dosta kraći jer više ne mogu koristiti dnevno svjetlo.
Ali, nije to ništa neobično za mene:)


Za pogaču sam koristila:
  • 2 dcl jogurta
  • 2,5 dcl mlijeka
  • 800 g brašna
  • 1 žličica soli
  • 1 žličica šećera
  • 1 (7 g) suhi kvasac
  • 2 jaja (L veličine)
  • oko 50 g rastopljenog maslaca
  • sjemenke sezama i lana
  1. Pomiješati brašno, šećer, sol i kvasac, napraviti jamicu pa u nju dodati jaja i mlijeko pomiješano s jogurtom
  2. Formirati tijesto i dobro ga umijesiti (ja to radim mikserom sa spiralnim nastavcima)
  3. Prekriti tijesto krpom i ostaviti odmarati oko pola sata (za to vrijeme popijte si lijepo kavicu)
  4. Nadošlo tijesto premijesite i podijelite na 4 dijela, svaku dobijenu lopticu razvijte u pravokutnik, premažite rastopljenim maslacem pospite sjemenkama i složite jednu na drugu. Sve najbolje možete vidjeti ovdje.
  5. Sada dobijeni pravokutnik (ili nešto slično njemu:) izrežite na oko 7 traka, svaku traku uvrčite i istežite te sastavite u čvor
  6. Dobijene čvorove složiti u kalup, (promjera 23 cm) kojeg smo premazali ostatkom maslaca. Ostaviti još malo na toplom da se diže pa peći na 200°C 45 minuta. Prije pečenja još je premazati umućenim jajetom i posuti s još sjemenki po želji.
Ova pogača se stvarno može pripremiti na puno načina:
  • može se maslac kojim premazujemo aromatizirati nekim travama (recimo timijanom:) uz dodatak sjemenki ili bez
  • umjesto maslaca se može stavljati sir, kao ovdje
  • mogu se ovi čvorići posebno peći kao ovi ovdje
  • može se sve to kombinirati
  • mislim da joj ništa ne bi falilo i s umakom za pizzu i sirom, šunkaricom i sl.

Za tren je nestala a pogača se jede dok je još vruća:):):)

3. lis 2011.

Ajme koliko nas je - rezultati

Ne znam koji je vrag ovome bloggeru ali, rezultate sam objavila davno. Vidim da se posljednji post uopće ne pojavljuje kao novi na vašim blogovima pa pokušavam ovim putem obavjestiti vas o rezultatima.
Znači da rezultate posljednjeg kruga "ajme koliko nas je" možete vidjeti ovdje!
Ne znam što je razlog ovome, možda je predugačak post, puno slika, ... nisam ja neki stručnjak:)
Još ako i ovo ne bi išlo, mogla bih svašta napraviti....:)

1. lis 2011.

Ajme koliko nas je: rapsodija u plavom


Šljive: Rapsodija u plavom, ... nemam ja pojma o muzici:) ali sam negdje davno pročitala ovaj naslov uz nekoliko recepata sa šljivama. I po onoj staroj: "Vidjela krava da konja potkivaju pa i ona digla nogu" tako i ja prepisujem! Učim od djece, mislim na prepisivanje!
Drage(i) moje(i),Veza završio je još jedan krug igrice ajme koliko nas je a tema je bila: šljive. Po broju učesnic(k)a rekla bih da vam se tema svidjela što je meni napravilo puno posla. Pošto smo se svi fino odmorili preko ljeta prionuli smo na zadatke. Statistika izgleda ovako:
Ukupno nas je sudjelovalo 37!!!
Recepata je bilo 66, ako ja znam brojati:)Post sam složila po redoslijedu učešća (neki su i po dva puta se javljali pa se ipak nalaze negdje gdje su bili prvi put, otprilike).
Za sljedeći mjesec kuhaču predajem Κάθαρσις ( Laka kuharica).
Evo kako je to izgledalo:Veza
Puž sa šljivama i makom:

Pita od šljiva

Atomska pita sa šljivama:


2. Valentina:Plum ice cream:


3. LanaTart sa šljivama



4. Ana: Šljive u šlafroku


5. Nada: Kompot od šljiva
Štrudla od jabuka i šljiva
Buhtle s domaćim džemom od šljiva i kockom čokolade

6. Marija : Pečenica sa suvim šljivama


7. Dunja: Kolač od šljiva i čokolade


Bomboni sa šljivama


8. Željka: Kiflice sa šljivama i cimetom

Sutlijaš - Slatka riža - Milchreis sa šljivama

Voćni muffini - ovaj put sa šljivama


9. Vanilla-Daniela: Muške čokoladne praline

10. Branka: Crni džem-confiture noir

Piletina sa šljivama, bademom i medom

Šljive u brendyu

11. Nale: Kokos kolač sa šljivama i vanilom

12. Nataša: Šljive u panceti

Šljivopita

Knedle sa šljivama

Pečeni pekmez od šljiva i suhog grožđa

13. Katarina: Sok od šljiva s umakom od jabuka, posijama i lanom

14. Kranjica: Pita od šljiva

15. Miki: Crumble od šljiva
16. Nina: Tikvač sa šljivama

17. Monika: Džem od šljiva s cimetom i limunom

18. Gaga: Pita sa šljivama

Sočni kolač od šljiva sa đumbirom



19. Katarina S. : Trouglasta pita sa šljivama


20. Tamara: Kolač sa šljivama

Mamin džem od šljiva


Veza21. Snežana R. Torta sa šljivama


22. Maja B.: Čupava pita od šljiva

Čokošljivopita

Seoski čekić

Korpice sa slaninom i suvim šljivama

23. Dajana: Pekmez od šljiva s mentom

Kolač s rogačem, borovnicama i suhim šljivama


24. Maslinka: Povrće u "paketu"


Maslinka: Piletina sa suvim šljivama

Maslinka: Pikantni pasulj sa povrćem


Maslinka: Šampinjoni punjeni brokolijem

25. Sanja G. Slavonska testenina

26. Tanja K.: Clafoutis od šljiva


27. Zora: Pita s jabukama i šljivama


28. Mihaela: Paketići sa šljivama


Pasulj sa suvim šljivama


29. Zoran i Ranka: Knedle sa šljivama


30. Aleksandra: Sfogliatelle sa džemom od šljiva


31. Tanja R.: Sos od šljiva

Knedle i knedle od "instant" pirea


Kolač "Medeno srce"


32. MajloV gurme: Pečeno voće


33. Martina: Šljive sa cimetom u tavici


Pekmez od bijelih šljiva sa orasima


34. Majce: Kolač sa šljivama


35. Miroslav: 'Crisp' od šljiva


36. Snježa: Kolač od šljiva

Savijača (pita) od šljiva


37. Mary: Pita i knedle sa šljivama



Na kraju, što reći?!
Prezadovoljna sam objavljenim receptićima. Bilo je svakojakih, zanimljivih, neobičnih, svakodnevnih, ... ali svi su dobri pa ih sada možemo sve naći na jednom mjestu!
Ako sam kojim slučajem nekoga zaboravila, ispričavam se (to nije nikakvo čudo za mene smotanu kakava jesam) i molim da mi se ponovno jave na onaj moj famozni mail: sntomic@gmail.com!
Naravno još jednom se zahvaljujem Sanji što mi je "uvalila" kuhaču:):) odnosno nominirala me za ovaj krug igrice. Sanja draga, ja se volim šaliti, nemoj mi zamjeriti!
Draga Κάθαρσις sada je na tebi red!
I na kraju, (valjda je kraj:) zahvaljujem svima na učešću u ovome krugu! Veeeelika pusa!
Snježa